Rozhovor s Blu-82/b

 

K mému dalšímu rozhovoru pro teapunx jsem si vybral originální hc punkovou kapelu Blu-82/b z Děčína. Tahle kapela vznikla v loni na jaře, vrhla svěží vítr do děčínské hudební scény, pak se načas odmlčela, nyní opět začala hrát s novým bubeníkem a to je myslím, dobrá příležitost se o nich dozvědět více. A pokud tuhle kapelu ještě neznáte, tak neztrácejte čas:)! Jelikož Není čas musí to sypat!

 

1)Zdravím Blu-82/b a jako první otázku mám jednoduchou. Jak jste vznikli, jak dlouho hrajete a kdo vymyslel název?

 

Dohromady jsme to dali někdy kolem března 07, prahistorie se píše u mě doma, kde jsem dal společně s Alešem dohromady základy prvních "písní" (Biotop, Vlad Naražeč, Člověk). Zkušebnu jsme později sehnali v Dc na Vesláku u kluků a Papry z PPS. 

Aleš dotáh Zdendu s Dášou a začaly se zkoušet připravený riffy. Zdencek se pustil do prvního textu, vznikl z toho Biotop. Nebyl bicák, tak to zatim bouchal Aleš. Tomu se později podařilo přitáhnout Izzyho, kterej se toho s vervou pustil a mlátil o 106. Takže jsme byli komplet a mohlo se to rozjet naplno.  Za 3 tejdny jsme si jeli zahrát do zkušebny v Kovočase a tam už jsme zůstali.

Název jsme dlouho neřešili, až pak přišel první koncert, tak už byl potřeba. Měli jsme  víc šílenejch nápadů, jako například Suelin, Nonkonformita, Unoptanium, ale nakonec to vyhrálo BLU-82/b. Přišel s tím Izzy a bylo to nakonec po dlouhých diskuzích odsouhlaseno.

Jednou z nejstrašnějších bomb, kterou kdy lidé vyvinuli je bezesporu BLU-82/B, přezdívaná Daisy cutter (sekačka sedmikrásek). Tato puma váží 6,7 tuny a je plněna vysoce výbušnou gelovou směsí GSX. Její výbuch má smrtící účinky v okruhu 500 m od místa dopadu. Na tomto území vytváří pro vše živé dokonalou demokracii smrti … rovnost, svobodu a bratrství umírání. Nezáleží zda se v tomto prostoru nachází diktátor, příslušník utlačující policie, žena, dítě, zvíře, stařec, voják nebo zemědělec, v jednom okamžiku jsou si všichni rovni. Rovni ve smrti, kterou si nepřáli, svobodni zemřít za vyšší zájmy někoho jiného, spojeni ve svém tragickém osudu. BLU-82/B je čistá esence války, jasná odpověď na propagandou uhlazený obraz moderního válečného konfliktu, trpký úsměv nad řečmi o humanitárním bombardování.  (Ze stránek Gride.wz.cz o jejich songu BLU-82/b)

 

2)Měnila se často sestava?

 

Původní sestava nám vydržela do Října, takže něco kolem půl roku. Stihli jsme v ní odehrát 9 koncertů, z nichž na 2 nám udělala perfektní záskok za Aleše se zlomenou rukou Běta z PTV. Potom nám Izzy bez nějakýho vysvětlení řek, že končí a my zůstali bez bicáka, bicích a i většiny aparátů.

 

3)Hledání nového bubeníka Vám zabralo hodně času, kolik jste vyzkoušeli adeptů?

 

Zdálo se to pomalu jako neřešitelnej problém. Kvalitních bubeníků je na Děčínsku málo, když teda nepočítám ty, kteří již hrajou v jiných kapelách. Pár adeptů bylo, ale ti odmítali hrát náš bordhell a my se na reggae a podobné styly taky přeorientovávat rozhodně nehodlali. Jedinej, kdo připadal v úvahu, byl Bobeš z ex pissgraffits. Jenže dělala problém vzdálenost, protože byl z Český Lípy. Chvilku jsme dokonce uvažovali, že půjdeme zkoušet tam. Nakonec to zkrátka nedopadlo.

Ve chvílích, kdy už jsme čuchali konec kapely, kvůli teoretickému odchodu Zdenka a Dáši do Prahy, jsme se s Alešem neochotni přestat hrát rozhodli rozjet novej projekt. Domluvili jsme se se Špínou, kterej chtěl hrát na kytaru a že než seženeme nějakýho bubeníka, bude nám to bouchat. Mezitím se odchod do Prahy vysvětlil a BLU mělo pokračovat. Na druhý zkoušce novýho seskupení jsme všichni tři přišli s nápadem, aby Špína začal sypat s BLU. A bubeník byl na světě a mohlo se jet dál.

 

4)Jak tvoříte muziku? Kdo skládá texty a muziku?

 

Asi jako každá jiná kapela. Někdo dotáhne nějakej riff z domova, nebo co ho právě napad a něj postupně nabalujem další a další až je hotovej val, ve kterým se postupně dolaďujou mouchy. Každej si do něj docpe to ‚svoje‘ a Zdenda vymyslí jekot. Většinou tvoříme ve třech, kytara-basa-bicí, a potom to všichni dovychytáme.

 

Stejně jako muziku, text může přinýst  samozřejmě kdokoliv. Texty některých starších písní má na svědomí Izzy, jinak jsou prací Zdendy. Většinou máme textů víc a pak se vybírá vhodnej k hotový muzice.

 

5)Minulý rok jste nahráli vaši první nahrávku, ze které zatím můžeme slyšet 4 skladby na bandzone, počítáte i se šířením v podobě cd?

 

Demo bylo hotový tak cca na konci září a chvilku na to jsme přestali hrát. Proto jsme ani neřešili cd podobu nebo jeho šíření. V tý době jsem aspoň založil profil na bandzone.cz kam jsem část nahrávky umístil a kde straší dodnes. Když jsme se po půl roce dali znovu dohromady, začal se tvořit obal. Nahrávka bude k dostání na našich koncertech za symbolickou cenu.

 

6)A jak se vlastně bude vaše demo jmenovat a kolik je na něm skladeb?

 

Jmenovat se nebude, nebo vlastně příhodně Demo 2007. K slyšení tam bude 8 skočných písní nahraných se starým bubeníkem. Náhrávali jsme to u nás ve zkušebně za pomoci Pavla ze Sun has gone.

 

7)Máte za sebou kolem 10 koncertů, kde se Vám hraje nejlépe?

 

Právě proto, že máme za sebou jen 13 konzertů, nedokážu na tudle otázku pořádně odpovědět. Dobře se hraje tam, kde se aspoň někomu naše muzika líbí a nelituje vstupnýho. Parádní jsou akce v Lindavě u Novýho Boru, líbilo se nám v Chomutově a v neposlední řadě poslední konzert v Benešově nad Ploučnicí byl úžasnej.

 

8)Co zkušebna? Spousta kapel má problémy sehnat vhodnou zkušebnu. Jak je tomu u Vás? Máte kde zkoušet?

 

V době, kdy od nás odešel Izzy jsme přišli navíc i o zkušebnu. I proto jsme uvažovali o hraní v Č.L. Když jsme pak sháněli zkůšu pro novej projekt se Špínou, paradoxně jsme sehnali tu, ze který nás vyhodili. Zkušebnu teď máme parádní, nemůžeme si na ní stěžovat. Odhlučnění jsme vyřešili nakoupením zbytkových filců z Netexu, kterýma jsme pobili stěny. Na ně teď lepíme plata od vajec, i když je to už asi zbytečný. Celý nás to vyšlo asi na litr a všem to můžu doporučit! Ve zkůše jsou s náma ještě dvě zatím nepojmenovaný kapely, ale vždycky se v pohodě s časem na hraní vejdem.

 

9)Jak jste spokojeni s dc scénou? Máte nějaký spřátelený kapely?

 

V Děčíně je plno kapel. Kvalitních i těch začínajících. Každou chvíli na ulici potkávám lidi s kytarovýma fochama na zádech, a nebo paličkama v rukou. Spousta našich známých hraje v kapelách, např. hc/punková Pozitivní Deviace, punkženy z PTV, dark crusteři Samochotijo, thrash-deathový KillHim!, paprapunkový lopaty Pod peřinou je smrad, nebo death’n’rollový Nekrolog. Nevím ale o žádný děčínský kapele, která by hrála crust nebo ostrej hc-punk, což je každopádně velká škoda.

V Děčíně vidím největší problém v chybějícím prostoru na pořádání akcí, zvlášť těch větších. Čas od času se tu vyskytne lákavej konzik, ale moc často to není. Pravda je, že je tu plno akcí, který mě muzikálně nelákaj, takže o nich mluvit nemůžu. O hc-punk-crust koncertech tu platí, že co si člověk neudělá, to nemá.

10)Otázka na závěr pro zpěváka Zdenka, pár lidí trošku nepobírá tvoje zpěvecké umění, co by si jim vzkázal?

Z: To že lidi nepobíraj, jak zpívám, je vlastně jejich problém. Nám se to takhle líbí a to je přece to hlavní. Když nás někdo slyší poprvý, určitě se lekne. Pak už je jen na něm, jestli ze sálu odejde, nebo se v naší muzice najde. Každopádně jsme si vědomi toho, že rozumět tomu není. Proto se chystáme vytisknout texty a případným zájemců je na koncertech rozdávat. Mimo to se chystáme opět rozšířit počet zpívajících členů na dva a později snad i na tři.

 

 

Tak ať se daří a přeji hodně úspěchů. Díky za rozhovor!

 

BZ: bandzone.cz/blu82b