Rozhovor s FlameSoul

Mladá a sympatická pražská metal rocková kapela FlameSoul právě vyslala do světa minialbum "The Suffocation Of Dreams" a to je dobrá příležitost si s nimi popovídat:)

 

Zdravím FlameSoul a jako první otázku mám klasickou. Jak jste vznikli, jak dlouho hrajete a kdo vymyslel název?

Maty: Vznikli jsme poměrně náhodou:) asi před 2 lety díky kamarádství a internetu:) Za základ kapely se považuji já, spolu s Alenou a Julčou.  Název jsme vymysleli společnými silami, protože nejlépe odpovídá našim náturám:) 

 

Měnila se u Vás často sestava?

Alena: V podstatě se dá říct, že ano s přihlédnutím k tomu, že zatím nehrajeme moc dlouho. Nejradikálnější změnou byla změna na postu bubeníka. Zkoušeli jsme také s druhou kytarou, avšak pro zatím jsme se rozhodli, že nám to nevyhovuje.

 

Poslední změnou v sestavě je post bubeníka. Nového bubeníka jste vybírali z kolika adeptů a jak jste s Iljou spokojeni?

Maty: Dokonce jsme byli překvapeni, jak rychle se jich pár ozvalo:) Nicméně po první zkoušce s Iljou bylo rozhodnuto. Z toho vyplývá, že jsme s ním velice spokojeni, hlavně pro jeho píli a zapálení pro naši hudbu.

 

Jste mladá kapela. Je pro každého člena Vaší kapely FlameSoul první kapelou? Nebo už máte zkušenosti i z jiných kapel?

Alena: U mě osobně mé předchozí zkušenosti se týkaly spíše jiných žánrů (opera) , takže se dá říct, že je to moje první kapela.

Maty: FlameSoul je pro mě moje první a (zatím) jediná kapela.:)

Bohdan: Ano, je to má první kapela.

Ilja: Mám zkušenosti i z jiných kapel, ale momentálně jsem velice rád, že mohu hrát s FlameSoul.

Julča: Je to moje první kapela.

 

Pocházíte z Prahy. Je těžké najít v Praze vhodnou zkušebnu? A v jakém pražském klubu se Vám hraje nejlépe?

Maty: Nejspíše ano, ale ne pro nás:), jelikož máme šikovného basáka:) Jinak taková perlička, v době, kdy se předělávala zkušebna jsme zkoušeli u nás(mě a Julči-sourozenci pozn. redakce. :) v obýváku a sousedi nám docela fandili.:)  Nejlépe se nám hraje asi v Exitu Chmelnice a XT3.

 

Jak tvoříte muziku? Kdo skládá texty a muziku?

Maty: Hudbu i některá aranžmá tvořím já. Většinou skládám spontánně co mi zrovna přijde pod ruku:) Obvykle mám ovšem již udělanou představu o tom, jak by daná písnička měla znít. Takže z toho vznikají zajímavé věci. Ve zkušebně si každý přidá svůj díl „práce.“ Texty píšeme všichni, ale většinovou autorkou textů je Alena.

 

V minulém roce jste natočili 5 skladbové demo FlameSoul 2007, které symbolizuje stylová rozmanitost. Kde jste ho natáčeli a hlásíte se i dneska ke všem nahraným skladbám?

Alena: Demo jsme natočili v havlíčkobrodském studiu Andy´s Sound, kde se nám výborně pracovalo, v létě 2007. Byla to naše první zkušenost s nahráváním a i zpětně hodnotíme nahrávku jako celkem dobrou. Demo skutečně mělo odrážet různorodost naší tvorby a smyslem bylo představit potenciálním posluchačům to nejlepší z tehdy naší dosavadní tvorby. K některým písním z dema se stále, i když ne tak často, vracíme. Nelze ovšem popřít, že od té doby jsme v hudební tvorbě pokročili trochu někam jinam.  

 

V loni jste také zaznamenali úspěch ve vyhledávací soutěži Skutečná liga, kde jste se účastnili finálového kola. Jak na to vzpomínáte a jaký máte názor obecně na vyhledávácí soutěže? Pomáhají podle Vás kapelám?

Alena: Skutečná liga se povedla, ale organizátoři nás zklamali. Více bych o tom nerada mluvila. Každopádně to byla dobrá zkušenost, zaznamenali jsme nějaké pozitivní ohlasy, a to nás potěšilo. Co se týče hudebních soutěží kapel, myslím, že nedosahují takové úrovně jako v zahraničí, ovšem kapelám alespoň dávají poznat, jak na tom jsou v porovnání s ostatními kapelami.

 

Jaké jsou podle vás další cesty jak se dostat do širšího povědomí fanoušků? A vůbec myslíte si, že česká scéna je otevřená pro nová jména?

Maty: Pokud nemáte někoho známého v businessu, nebo zrovna nemáte po ruce pár milionů, tak to jde skutečně velice těžce. V naší zemi se neprosazují mladé kapely a interpreti, ale sází se trochu na taktiku z dob minulých. Čili je téměř nemožné se u nás výrazně prosadit. Otěže pevně drží „stará garda.“ Jedinou šanci, kterou vidíme my, je zkusit to přes zahraničí, kde je o hodně větší podpora mladých kapel.

 

Zpíváte většinou anglicky, ale najde se ve vašem repertoáru i čeština. Co vám sedne více?

Alena: Mně v podstatě vyhovuje oboje, ovšem  naší kapele více sluší angličtina. I když si to někteří nemyslí, u nás je trendem zpívat spíše česky, dokonce si myslím, že některé kapely jsou do toho tlačeny z prodejních a propagačních důvodů. To samozřejmě chápu, ale my bychom jako kapela chtěli oslovit nejen české publikum. 

 

Letos v září jste nahráli nové EP The Suffocation Of Dreams, které ukazuje současnou tvář kapely. Jak se vám nahrávalo?

Maty: Nahrávalo se nám o mnoho lépe než naše první demo, protože jsme už věděli do čeho jdeme. Takže prakticky po roce jsme se vrátili do studia Andy´s Sound a nahrávací proces jako takový proběhl téměř bez problémů. Velice nás to bavilo, a s velkou chutí jsme se podíleli na závěrečném mixu a masteru. Musím říct, že s nahrávkou jsme moc spokojeni.

 

Jakým formátem budete šířit nové EP, na CD, CDR, nebo přes internet?

Maty: Některé věci jsou v současné době ještě v jednání, každopádně určitě se bude EP prodávat na CD-R, avšak s potiskem a profesionálním bookletem. Jsme přátelé šíření přes internet, takže naše EP je volně ke stažení.

 

Hrajete na různorodých akcích. Nejen v klubech či openairech, ale také v centru Prahy během konání různých běžeckých závodů. Kde se Vám hraje nejlépe a jaký máte zajímavé zkušenosti s hraním na primárně nehudebních koncertech?

Alena: Každoroční pražské maratóny jsou pro nás výbornou příležitostí také lidem, kteří nenavštěvují hudební kluby. Bývá to vždy příjemná akce pro všechny zúčastněné:) Další výhodou je to, že nás vidí poměrně mnoho zahraničních turistů, kterým jsme se zatím dost líbili. Na maratónu nás zase určitě uvidíte. Jinak se nebráníme prakticky žádným akcím, pokud jsme vítáni, rádi zahrajeme komukoliv.

 

V prosinci vás čeká koncert v klubu 007, v rámci Emergenza music festival. O co se konkrétně jedná?

Alena: Emergenza music festival je skvělá akce, jsme rádi, že letos se odehrává ve Střední Evropě, tak máme také šanci se zúčastnit. Jedná se o mezinárodní hudební souboj kapel, který má velkou prestiž a nabízí skvělé ohodnocení výkonů. Myslíme si, že je to výborná příležitost. Zatím jsme byli pouze na organizační schůzce a udělalo to na nás dobrý dojem. První kolo hrajeme v 007 19.12.2008 a začíná se v 18:30. Hodnotit nás budou diváci, tak věříme, že se budeme líbit. Lístky jsou v předprodeji u nás za 150,- Budeme rádi, když nás přijde podpořit dost lidí a snad nám dají možnost stát se nejlepší středoevropskou kapelou!! :DDDDDDDDD

 

 

Otázka na závěr pro klávesistku Julču: hodně lidí haní klávesy v tvrdších kapelách. Co by jsi jim vzkázala?

Julča: Myslím, že ti, kdo mají tento názor jsou omezení ve svém náhledu na hudbu. Klávesy činí hudbu zajímavější. Vzniká zde prostor pro větší aranžérské možnosti, tudíž pro dokonalejší kompozice. V tom je myslím největší plus, samozřejmě záleží na každého názoru. 

 oxide

bandzone.cz/flamesoul1

flamesoulband.xf.cz