KillHim! - Zlo nespí... ...rozhovorMetalová kapela Killhim! si své místečko na scéně poctivě buduje, i když i jim se nevyhýbají různé potíže, které sebou nese hudební život. V současné době dávají o sobě vědět novým demem, pojmenované jednoduše Killhim!. Pojďme se tedy killhimákům podívat pod pokličku. Na otázky odpovídal kapelník Maňas.

Zdravím Maňase a jako první otázku mám jednoduchou. Jak vznikli Killhim!?

Zdravím Tě též.. KH! vznikli v dubnu 2006, pár dní po odchodu z mé předchozí kapely, kdy jsem se dal opět (hudebně) dohromady s Jackem (kytara) a rychlým nalezením již ze spousty kapel zkušeného bubeníka Crowa vše začalo.. Tehdy ještě v ryze old school (ale melodic) thrash/death stylu..


Vím, že ještě předtím než jste se jmenovali Killhim!, jste se jmenovali Incest, proč došlo ke změně názvu?

Heh, no na to bych už skoro zapomněl Ke změně došlo, protože jsem začal pomalu nalézat víc a víc kapel s naprosto totožným názvem.. Asi 3 z česka, a spoooustu dalších z ostatních zemí.. Chtělo to rozhodně něco originálnějšího, a tak jsem nepodmíněn žádnou zvláštní situací (a naštěstí ještě před prvním koncertem) vymyslel KillHim!.. (na prvním, ani druhém koncertu nás stejně nenapsali na plakát, takže by to v konečném důsledku bylo jedno ) S tím, že i kdyby někdo tento nápad dostal už předemnou (dodnes se mi nic takového naštěstí nedoneslo), tak to určitě nebudou KillHim! psáni dohromady a s vykřičníkem.. Což ještě víc prohlubovalo "smysl" názvu - pokřik, známý z každého druhého béčkového hororu, ke kterých oplívám láskou dodnes A kterými jsem se i dost zabýval v textech ze "staré éry"..


Kdy proběhl první koncert a jak na něj s odstupem času vzpomínáš?

První koncert proběhl asi po čtyřech měsících zkoušení, poslední víkend v srpnu, měli jsme hotovo 5 skladeb, tzn. set na přibližně 20 minut.. Odehrál se v Dolním Podluží, na festivalu Morbid Session Fest, což by se dalo považovat za nultý ročník varnsdorfského Help Festu.. Hráli jsme asi tak v půl šesté (+- ??) a kromě max. tak deseti známých tam nikdo nebyl Takže nic extra, ale druhý koncert, týden na to v děčínském klubu Biograffs se naopak vyvedl perfektně, jeden z koncertů na které dnes nejlépe vzpomínám..


Na rozdíl od jiných místních kapel jsi začal razit cestu koncertů s kapelami, který již mají svůj kredit. Za dobu své existence se můžete myslím pochlubit se zajímavýma úlovkama (např. Debustrol, Törr, Isacaarum, Pigsty, Fleshless). Jak těžké je pozvat a zaplatit známější kapelu?

Pořád se pohybujeme v undergroundu, takže kromě prvních dvou jmenovaných kapel se ty kapely zaplatit dají bez problému, a bez nějakých dalších podmínek.. Často slyším od lidí z řad návštěvníků koncertů jak je ta a ta kapela drahá, a komerční když nehraje jen za cesťák Můj názor je, že na to co ty kapely mají za sebou si opravdu neříkají moc.. U prvních dvou jmenovaných kapel, tam už to jsou větší částky, ale na to, že to jsou zakladatelé české metalové scény, legendy fungující na scéně přes 20 let, se to pořád dá utáhnout. Taky by tomu měla většinou odpovídat návštěvnost, ale někdy to někdo schytat musí.
5)Proč Ti nestačí koncertní akce jen s kapelami kámošů, na který přijde i třeba více lidi, když je vstupný dejme tomu 50-60 kč. Než se pouštět od experimentů a zvát známý, ale dražší kapely a bát se, aby přišli lidi?

Protože to dokáže každej Tak jsem jednal u prvních asi tří akcí.. Než jsem se naučil jak to chodí.. Na to je to dobrý, ale já chci lidem přivést i větší jména, s většími jmény si chci taky zahrát.. A kapely z větší dálky zvu na výměnné akce, což je skvělá věc a cesta jak se pohnout z lokální scény..


Co festivaly? Na některých jste již hráli. Jak vnímáš rozdíl mezi klubem a festivalem?

Zatím toho moc nebylo, v loňské festivalové sezóně jsme měli kvůli mě koncertní přestávku, letos jsme stihli odehrát několik lokálních festivalů (včetně Tebou organizovaného Benešovského slunovratu, což byl asi náš nejlepší koncert..), potom festival Oleško open air pořádaný kapelou Beautiful Cafillery, kde jsme jsme otevírali scénu na které později hrály špičky žánru jako the.switch, X-Core, či headliner festivalu Dagoba (skvělá show!!).. Další festivaly nám bohužel neumožnily odehrát změny v sestavě, a festival v německém Cottbusu ta naše "slavná" nemilá příhoda na německé dálnici.. A rozdíl mezi klubem a festivalem? Naprosto klasická odpověď: oboje má svoje kouzlo


Proč je tak těžký se dostat na zavedený festivaly? Vždyť to přece musí být nuda, když lidi chodí pořád na ty samý kapely.

Nuda to možná je, ale ty lidi na ně chodí A o to jde.. Nikdo nechce prodělat a tím znemožnit existenci dalšího ročníku.. A od malých širšímu publiku neznámých kapel chodí pořadatelům velkých festivalů denně stovky mailů, chápu že většinu bez přečtení mažou, nejde je všechny probrat a poslechnout, a už vůbec ne na festival zařadit.. Existují i soutěže pro menší kapely, které se na větší festy chtějí dostat, asi to není špatná věc, ale kapela musí mít velkou podporu ze strany fans aby mohla vyhrát.. A nejhorší je, že tam ta kapela stejně většinou nakonec hraje zbytečně a pro nikoho (protože na vedlejších podiích hrajou větší jména..)


Jak jsi již zmínil, letos jste se objevili dokonce na programu městských slavností Benešova nad Ploučnicí. Jak bylo těžké dostat kapelu podobného ražení na tuto akci a jaké byli ohlasy?

Jelikož to původně byla akce zaměřená na benešovskou scénu, a benešovských kapel je pomálu, tak to vlastně vůbec těžké nebylo.. Ohlasů jsme se báli, přece jen to je největší městská akce roku a věděli jsme že v publiku nebudou jen lidé zasvěcení do této hudby Ale naštěstí jsme nakonec dostali velice solidní čas, ve 21 hodin, kdy už maminky s kočárky ukládali své ratolesti ke spánku a tak jsme snad nikoho moc neznechutili Naopak, jak už jsem řekl, to byl asi náš nejlepší koncert..


Jo to můžu potvrdit, že Benešovský Slunovrat se povedl. Pojďme si detailněji probrat akce, na který jste se hodně těšili,ale bohužel zlo si vybralo svoji daň a cesta na festival konající se v Cottbusu nedopadla vůbec šťastně. Co se vlastně stalo?

Celkem podrobný, avšak nikdy nedokončený a pouhý začátek popisující report najdete na našem Bandzone Kdybych to měl nějak zkrátit.. Mno uprostřed do té chvíle zábavné cesty, kdy jsme se vezli na náš první zahraniční koncert, nám vzplálo auto. Nikdo neví od čeho, každopádně chytlo odzadu, blízko nádrže, a jelikož víme že Má cenu žít! a naše životy jsou nám nadevše nejdražší, tak jsme vyskákali z auta bez snahy cokoliv zachránit (všechna aparatura a nástroje byly v kufru). A protože je Kobra 11 haluz a výplod německých naprostou neoriginalitou a kopírováním USA oplývajících televizních autorů, kterým se asi nikdy nestalo to co nám, tak se nám zaprvé dobrých deset vůbec nepodařilo zastavit nikoho z projíždějících a bavících se pohledem na das auto v plamenech, poté co konečně někdo zastavil, trvalo další půlhodinu než přijeli jako první odtahovka, poté benga v čele s pouze německy mluvícím šéfem, a nakonec dorazili i ti hasiči, kteří dohasili ten doutnající zbytek. Co zbylo z auta plného našich i napujčovaných nástrojů a aparatury, občanek, mobilů atd. se můžete pokochat na killhim.rajce.net kde najdete fotky akčního Jacka.. O dalších situacích v čele s částkami které si v Německu berou za odvoz vraku 1 km už bych se asi radši ani nezmiňoval.. Dopadlo to tak, že jsme to všichni bez zranění přežili a ostatní vem čert..


V druhém případě v srpnu jstě měli hrát i na slibně se rozvíjejícím Illfestu v Želenicích u Bíliny. Proč jste zde nevystoupili?

Odchod kytaristy Ládi, který odmítl odehrát i zbytek domluvených akcí.


Během léta jste se také stihli zúčastnit soutěže Skutečná liga, která vyhledává nové talenty. Jak by jsi hodnotil vaše vystoupení a vůbec celou soutěž?

Mno.. První akce po cestě do Německa.. Takže jsme neměli nazkoušeno, někteří členové byli proti, někteří (včetně mě - přiznávám své chybné rozhodnutí ) byli pro.. Většina přehlasovala a jelo se.. A dopadlo to hrozně. Ze soutěže zůstalo video, které jistá internetová televize zaznamenala tak neprofesionálním způsobem, že z toho v kombinaci se nesehraným a rozlazených vystoupením vzniklo něco za co se budeme ještě dlouho stydět Taky jsme za to byli v diskuzi u tohoto videa oprávněně ukamenováni Naštěstí už máme kvalitní nahrávku té zaznamenané skladby, takže je s čím srovnávat


Všiml jsem si, že kytarista Jack občas hraje oblečený do půlky těla. Ty sám jsi také dřív hrál oblečený do půl těla. Kam až jsi na podiu co se týče vizuální prezentace s kapelou ochotný zajít proto, aby jste na sebe upoutali nejen dívčí pozornost?

Kvůli pozornosti dívčí části publika jsme ochotni zajít i do těch největších extrémů


Když už jsme u tvé osoby. Ty sám si dříve hrál na basu. Teď "jen" zpíváš. Proč ta změna?

Vždy pro mě byl prvotní zpěv, až potom basa.. A myslím, že to i bylo znát a ubíralo to na kvalitě kapely. Ta změna proběhla v době, když jsme řešili různé změny v sestavě právě za účelem zvýšení kvality, a tak jsem se rozhodl to vzít vše při jednom.. Jsem přesvědčen, že to byl dobrý krok, k hraní+zpěvu zároveň už bych se teď nevrátil.. Jediným problémem bylo, že jsme nesehnali včas vhodného basáka, a proto jsme se rozhodli na letní festivaly s sebou vzít hosta, jímž se nakonec stal Zoidberg - kytarista děčínské gay/mosh grupy Čachochbili, za což mu patří velké díky.


Ok. Nechme koncertních debat a pojďme si popovídat o vašich nahrávkách. Na začátku roku 2007 vyšla první demo. Stojíš si za ním i po dvou letech?

Je to obraz té doby, tehdy jsme tak hráli, a zvukově to na první nahrávku také nebylo špatné. A alespoň je s čím porovnávat kam jsme došli dnes..


V únoru 2008 vyšel jednoskladbový singl Ta bolest, který ukázal novou tvář Killhim! Měl znamenat předzvěst dema, které mělo vyjít už na jaře, kde nastal problém?

Přesně tak.. Novou tvář myslím ukázat neměl, tehdy jsme ještě drtili žánr se kterým jsme začínali, spíš šlo o první nahrávku s novým kytaristou. Předzvěst dema to být měla, mělo se jednat o demo založené na starých skladbách, jenže do toho vlezly změny v sestavě, a postupně i zásadní změna v žánru.. Z nápadu nahrát demo složené z části starých a části nových skladeb také sešlo, a zůstali jsme pouze u těch nových.


Změny sestavě určitě stojí za to zmínit.K překvapení všech došlo ke změně na postu bubeníka, a taky se k Vám vrátil kytarista Jack.Bylo těžké najít nového bubeníka? A jak si s Ondrou spokojený?

Těžké to nebylo, vyhlížel jsem si ho od chvíle kdy jsem ho poprvé viděl hrát a viděl jsem jaký to je talent.. Jelikož naprosto seděl i po lidské stránce (dlouho jezdil se starou sestavou na koncerty, hlavně ty co byly daleko, protože rád jezdí v autě daleko ), tak už když jsme se z hudebních důvodů byli nuceni rozloučit se s předchozím bubeníkem, bylo jasné kdo ho nahradí. Hned na to přišla i Jackova nabídka vrátit se do kapely, kterou jsme rádi přijali..


Nakonec všechno dobré dopadlo a čtyřskladbové demo Killhim! je na světe. Jak jsi s ním spokojen?

Já a i zbytek kapely jsme s ním nadmíru spokojeni, ohlasy lidí taky perfektní, po zvukové stránce můžeme Slávka Grušáka a jeho stále se zlepšující (což lze porovnat puštěním si všech našich nahrávek po sobě) studio Silence jenom chválit a chválit. Recenze se teprve chystají, takže tam uvidíme Ale hlavně: donutilo nás to nezabalit, a hrát dál!! Sehnat nové spoluhráče na post kytary a basy je těžší než jsme čekali, ale za účelem křestu CD a možná i 1-2 dalších show jsme se rozhodli vzít opět hostující členy.. Jejich totožnost nebudu zatím prozrazovat, sledujte náš Bandzone, ale rozhodně to nejsou žádná neznámá jména na děčínské scéně.


A jakým způsobem jste se rozhodli šířit nové demo? Vyjde na CD, CD-R nebo bude na netu?

Zatím je k poslechu na našem Bandzone profilu. První skladba i ke stažení.. CD jsme nevěděli jestli dělat či ne, ale nakonec jsme se rozhodli pro kladnou variantu.. Ještě se čeká na návrh potisku a hned poté půjdou do výroby a následně budou rozeslány po zinech a časopisech a na prodej pro případné zájemce.. za pade, za lidovku.


Proč v dnešní době počítačů nejde nahrát solidní nahrávku jen ve zkušebně? Proč musí jít kapela, která chce mít dobrý zvuk stále do studia?

To není pravda.. Spousta kapel si už dnes dělá kvalitní nahrávky bez cizí pomoci.. Ale chce to dostatečně kvalitní aparaturu, programy, zkušenosti.. A to už každá kapela nemá.. Naštěstí jsou tu pořád nadšenci jako Slávek, kteří udělají velice solidní nahrávku za naprosto směšnou cenu, spíše pro dobrý pocit, že pomohli kapele.. Díky jim všem!


Taky proklepneme děčínskou scénu. Jak to s ní vypadá podle tvého názoru?

Nerad to říkám, ale hůř a hůř. Kapely se rozpadají, nových vzniká minimum, na koncerty nikdo nechodí.. Za jediné světlé místo co mě v poslední době dost překvapilo, bych označil sérií akcí Antistyl pořádaných RDG a jeho WayOut zinem, kde se snaží zvát a hlavně kombinovat neokoukané umělce z různých žánrů, a návštěvnost je také překvapivě velká.. Víc takových.


Otázka na závěr. Někteří lidi ti vyčítají diktátorský přístup v kapele. Myslíš, že je opravdu nutný?

To je podle mě hodně přehnaný tvrzení, od koho jsi ho jen mohl slyšet? :-D Ve skutečnosti je to tak, že beru kapelu jako svoje dítě, které jsem si vychoval, rozuměj vybudoval její pozici.. Mám v kapele více funkcí, cítím za ní zodpovědnost. Není v tom nic víc, nic míň. Když kvůli tomu někdo musí odcházet z kapely, je to jeho rozhodnutí.
bandzone.cz/killhim

www.killhim.wz.cz